Pārskats Par Saules Enerģiju Eiropas Savienībā

screenshot 2021 08 10 at 13.31.52 1
screenshot 2021 08 10 at 13.31.52 1

Pirmās piecas Eiropas Savienības valstis, kas ir vadošās saules enerģijas izmantošanā, ir Vācija, Nīderlande, Spānija, Polija un Francija. These countries account for 74% of the total volume of installed solar parks in Europe. Jāpatur prātā, ka šīs piecas valstis veido 57% no ES iedzīvotājiem. Visizplatītākā metode ir PPA (Power Purchase Agreement), kas savu lielo apjomu dēļ var piedāvāt zemu cenu un tādējādi padarīt saules enerģiju konkurētspējīgu ar elektroenerģijas tirgus cenām.

Vācija ir izvirzījusi mērķi līdz 2030. gadam uzstādīt 98 GW saules enerģijas parkus. Praksē līdz 2030. gadam būs jāuzstāda vismaz 200 GW, lai sasniegtu izvirzītos klimata mērķus. Vācija palielinājusi publisko iepirkumu apjomu, lai paplašinātu atjaunojamās enerģijas parku būvniecību. iepirkumi tiek uztverti kā izsoles cenas un pretendentu skaita ierobežojums, kas var samazināt uz zemes izvietoto FE staciju būvniecību.

Lielāka izaugsme vērojama mazo patērētāju vidū, kuri vēlas uzlādēt arvien populārākos elektromobiļus ar zaļo elektrību.

128,5 MW saules enerģijas parks Vācijā, Brandenburgā

Spānijai ir lielākais Power Purchase Agreement ( PPA) tirgus Eiropā 2021. gadā. PPA un uzņēmumu veiktie ieguldījumi deva vislielāko izaugsmi saules enerģijas izmantošanā. Iepirkumu dēļ 2019. gadā palielinājies saules enerģijas parku skaits. Tiesību akti, kas paātrināja saules elektrostaciju un atjaunojamās enerģijas parku būvniecības dokumentēšanas procesu, veicināja izaugsmi. Turklāt ir izveidota jauna iepirkumu sistēma, lai vēl vairāk paātrinātu saules enerģijas izplatību valstī.

Spānija ir noteikusi mērķi līdz 2030. gadam 74% elektroenerģijas ražot no atjaunojamiem avotiem.

Nīderlandei ir valsts subsīdijas (2,1 miljards), kam vajadzētu paātrināt saules paneļu ieviešanu. Ierobežojumi ir elektrotīkla infrastruktūra un piemērotas zemes trūkums. Tā kā Nīderlandē ir maz vietas, daudzi saules paneļi tiek uzstādīti uz jumtiem. Taču ir ierobežojumi jumta nesošajām konstrukcijām, kuras parasti netiek būvētas, lai izturētu saules parkus.

Nīderlandes priekšrocība ir uz ūdens “peldošie” saules parki, kas tiek uzstādīti uz rūpniecisko smilšu karjeru virsmām. Tas savukārt ir radījis labu situāciju, kurā uzņēmumi ir ieguvēji.

Nīderlande ir noteikusi mērķi līdz 2030. gadam 75% elektroenerģijas ražot no atjaunojamiem avotiem.

1,2 MW peldošais saules enerģijas parks Nīderlandē. Fotoattēlu autors: Vattenfall

Polijas lielās priekšrocības ir iepirkumi un tīkla maksas shēmas. Un iepirkumi ir plānoti arī nākamajos gados. Ir noslēgts pirmais PPA līgums. Uzņēmēji ir ļoti ieinteresēti pirkt elektroenerģiju par fiksētu cenu. Polija ir noteikusi mērķi līdz 2030. gadam 23% elektroenerģijas ražot no atjaunojamiem avotiem.

Francija vēlas ieviest “tarifu subsīdiju”, lai atbalstītu saules enerģijas attīstību. Francijā ierobežojums ir piemērotas zemes trūkums. Risinājums ir apvienot zemi + lauksaimniecību jeb tā saukto agrisolāru. Francijā ir daudz gadījumu izpētes, kurās saules paneļi piedāvā priekšrocības dažādiem ražošanas uzņēmumiem (vīna fermām, siltumnīcām utt.).

Francijas mērķis ir līdz 2028. gadam uzstādīt 44,5 GW saules enerģijas parkus.

Dānijā tirgus aug, pateicoties PPA. Pirmkārt auction has been conducted in 2020. Elektrotīkls ir jāmodernizē, lai palielinātu saules enerģijas izplatību.

Grieķijā lielākās bažas rada elektroenerģijas tīkls. Pašlaik notiek jauna 1 GW izsole. Grieķijas ierobežojums ir zemes trūkums, kas ļautu tai būvēt lielus 20-50 MW saules enerģijas parkus. Valsts ir izvirzījusi mērķi līdz 2030. gadam ierīkot 7,7 GW parkus.

21 MW Saules enerģijas parks Ungārijā, avots: Huawei

Atjaunojamās enerģijas izsoles sākušās arī Ungārijā. Valsts mērķis ir līdz 2030. gadam saražot 90% bezoglekļa elektroenerģijas. Turklāt ir cerība, ka drīzumā enerģijas uzkrāšanas sistēma tiks atbalstīta arī valsts līmenī.

Portugālē notiek publiskie iepirkumi, taču attīstību kavē dažādas atļaujas un ar tīklu saistīti ierobežojumi. Mērķis ir uzstādīt 9 GW līdz 2030. gadam.

PPA ir ļoti populāri Itālijā. Ierobežojums ir sarežģītais uz zemes uzstādīto saules parku izveides process, kam seko laikietilpīga dokumentācija un ilga gaidīšana. Lai sasniegtu klimata mērķus, līdz 2050. gadam ir nepieciešami 240 GW atjaunojamie enerģijas avoti.

Turcijā vidusmēra pilsonim ir daudz ierobežojumu attiecībā uz sava saules enerģijas parka ierīkošanu. Dažādi valsts noteikumi un augstās maksas ierobežo privātpersonu uzstādīto saules paneļu skaitu. Lai gan 2019. gadā jau ir pieņemti divi jauni likumi, kuriem būtu jāveicina atjaunojamās enerģijas attīstība. Lielākais šķērslis ir pati Turcijas valdība, kas neļauj tīklam pievienot jaunus saules enerģijas parkus

Saules enerģijas attīstības šķēršļi un ierobežojumi

3 galvenie šķēršļi saules parkiem:

Eiropā trūkst piemērotas zemes lielu industriālo saules elektrostaciju celtniecībai, piemēram, Francijā un Nīderlandē. Tur, kur zemes ir maz, ir iespējas uzstādīt uz ūdens saules paneļus vai apvienot dažādas saimniecības un siltumnīcas lauksaimniecībā. Turklāt arvien vairāk tiek izmantoti bifaciālie saules paneļi.

Iepriekš celto ēku nesošās konstrukcijas neiztur saules paneļu svaru. Tajā pašā laikā nākotnes ēkas jau tiks būvētas ar stingrākām konstrukcijām un stingrākām vides prasībām. Tāpēc daudzos gadījumos par saules paneļiem ir padomāts jau ēkas projektēšanas posmā.

Daudzās valstīs šķērslis ir tīkls un tā ierobežotā jauda pievienot jaunas spēkstacijas. Tīkla tīklu paplašināšana gan sadales, gan pārvades līmenī ir ievērojami dārga tīkla operatoriem. Praksē šīs izmaksas sedz gala patērētājs, izmantojot papildu maksu par tīklu un elektroenerģiju.

Vēl viena problēma ir tā, ka saules un vēja elektrostacijas tiek būvētas ātrāk, nekā tīkls spēj panākt. Tīkla atjaunošanas process ir lēns, un projekti ilgst no 5 līdz 10 gadiem. Tas ir viens no lielākajiem šķēršļiem atjaunojamās enerģijas nozarei.

Kopsavilkums

Tiek prognozēts, ka līdz 2050. gadam saules enerģija kļūs par galveno elektroenerģijas avotu Eiropas Savienībā, veidojot pat 60% no kopējā enerģijas patēriņa. Eiropā katru gadu, tiek uzstādītas 20 GW saules elektrostacijas, norāda Starptautiskā Enerģētikas aģentūra .

Atjaunojamās enerģijas triumfs noteikti turpināsies arī tuvākajā nākotnē. Fakts ir tāds, ka katrai dalībvalstij faktiski būs jāpalielina atjaunojamo energoresursu apjoms, lai sasniegtu savus klimata mērķus. Ir dažādas direktīvas un atbalsts no Eiropas Savienības jaunu risinājumu ieviešanai. Īstermiņā un ilgtermiņā cenu pieaugums un tīkla ierobežojumi var palēnināties, taču izaugsme turpināsies ilgtermiņā.

Atsauce:

  • https://www.pv-tech.org/
  • https://www.pv-tech.org/european-solar-under-the-spotlight-europes-other-hot-markets/