Saules paneļi, baterijas un invertori – kā tie strādā?

pexels photo 6572421
pexels photo 6572421

Saules enerģija maina pasaules enerģētikas tirgu. Starptautiskā enerģētikas aģentūra vēsta, ka līdz 2050. gadam saules enerģijas nodrošinās 45% no visa pasaules enerģijas pieprasījuma. 2019. gadā vien 28 Eiropas Savienības  dalībvalstis uzstādīja 254,5 vatu jaudu uz vienu iedzīvotāju. 

 

Pirms pārslēdzamies uz arvien lielāku saules enerģijas izmantošanu, ir vērtīgi sevi izglītot par to. Šajā rakstā mēs apskatīsim, kas ir saules baterijas un saules paneļi un kā tie mijiedarbojas.

 

KAS IR SAULES PANEĻI UN KĀ TIE DARBOJAS?

 

Katru stundu saule uz zemi nosūta 430 kvintiljonus džoulu enerģijas. Šī enerģija ir krietni lielāka, nekā zemes iedzīvotāji patērē gadā. Saules paneļu šūnas sastāv no pusvadoša materiāla (kristāliskā silīcija), kas atrodas starp vadošajiem slāņiem. Uzstādot uz karkasa, šīs šūnas veido saules paneli. Katrs saules panelis sastāv no aptuveni 32 līdz 144 saules šūnām.

 

Viens saules panelis var pārvērst tikai konkrētu daudzumus saules enerģijas elektroenerģijā, tāpēc ir jāizmanto vairāki paneļi, lai spētu nodrošināt mājsaimniecību vai uzņēmumu elektroenerģijas patēriņa vajadzības.  

 

Saules paneļi kļūst arvien populārāki mājsaimniecību un uzņēmumu vidū. Zinot, kā tie darbojas, varēsiet pieņemt labāku lēmumu par saules enerģijas izmantošanu.

 

Kad saules gaisma skar saules paneļus, tā rada tiešo elektrisko strāvu (DC). Izmantotie pusvadītāju slāņi saņem enerģiju no fotoniem saules gaismā. Tas noved pie elektriskā lauka veidošanās. Saules paneļu saražotā elektroenerģija ir līdzstrāvas elektroenerģija. Ierīcēm nepieciešama maiņstrāvas elektrība, tāpēc tiek izmantots invertors

 

Komponenti, kas nepieciešami saules paneļu sistēmas uzstādīšanai:

  • Saules paneļi
  • Saules paneļu montāžas struktūra
  • Invertors
  • Elektriskais panelis ar slēdžiem
  • Līdzstrāvas un maiņstrāvas elektriskie kabeļi
  • Jaudas mērītājs



KĀDA IR ATŠĶIRĪBA STARP SAULES PANEĻIEM UN SAULES BATERIJĀM?

 

Saules baterijas ir papildu saules enerģijas parka sastāvdaļa, kas nodrošina enerģijas uzkrāšanas risinājumu. Saules baterijas ir savienotas pārī ar saules paneļu sistēmu. 

 

Ierīkojot saules enerģijas parku, varat izvēlēties jau iegādāties invertoru, kas ir saderīgs ar saules enerģijas uzglabāšanas sistēmu. Hibrīdie invertori atbalsta saules bateriju risinājumus. Standarta invertori to nedara. Tāpēc tiem, kas vēlas savam saules paneļu parkam vēlāk pievienot saules baterijas,, sākumā ir jāapsver hibrīdinvertoru izmantošana vai vēlāk jāmaina invertors.

 

Būtiska atšķirība starp saules paneļiem  un saules bateriju ir to kalpošanas laiks. Saules bateriju kalpošanas laiks ir īsāks nekā saules paneļu sistēmai. 

 

Saules baterijas ir nepieciešamas lieliem uzņēmumiem un mājsaimniecībām ar augstu enerģijas pieprasījumu. 

 

Ne visi hibrīdie invertori ir saderīgi ar jebkurām saules baterijām. Tāpēc, plānojot savu saules enerģijas parka izveidi, iesakām  rūpīgi izvēlieties, kuru invertoru un uzglabāšanas sistēmu) plānojat iegādāties. Mēs konsultējam savus klientus par to kādu sistēmu labāk izvēlēties, gan ja esat izlēmis saules baterijas uzstādīt uzreiz vai vēlāk.