Siltumsūknis ir efektīva ierīce, kas nodrošina gan apkuri, gan dzesēšanu, izmantojot apkārtējās vides siltumu. Latvijā, kur klimats ir mainīgs, siltumsūkņu izmantošana var būtiski samazināt enerģijas patēriņu un palielināt mājokļa enerģijas efektivitāti. Lai gan visi siltumsūkņi darbojas līdzīgā principā — siltuma pārvietošanā no vienas vietas uz otru — to veidi un izpildījumi atšķiras. Šajā rakstā aplūkosim populārākos siltumsūkņu veidus: gaiss gaiss, gaiss ūdens un zemes siltumsūkņus, to priekšrocības un piemērotību dažādiem īpašumiem Latvijā.
Gaiss gaiss siltumsūkņi
Gaiss gaiss siltumsūknis akumulē āra gaisa temperatūru un pēc tam ar akumulēto enerģju uzsilda vai atdzesē un novada uz iekštelpām ēkas apsildei vai atdzešēšanai atkarībā no gadalaika un vajadzības.
Priekšrocības
- Vienkārša uzstādīšana: Salīdzinājumā ar citiem siltumsūkņu veidiem, gaiss gaiss siltumsūkņu uzstādīšana ir relatīvi vienkārša un neprasa papildus enerģijas ieguves avotus kā piemēram brīvu zemes platību ģeotermālo siltumsūkņu gadījumā. Tas nozīmē mazākas sākotnējās ieguldījumu izmaksas un ātrāku uzstādīšanas procesu.
- Zemas uzturēšanas izmaksas: Gaiss gaiss siltumsūkņiem ir salīdzinoši zemas uzturēšanas izmaksas. Ar regulāru filtru tīrīšanu un pārbaudi pietiek, lai nodrošinātu iekārtas ilgstošu un efektīvu darbību.
- Enerģijas efektivitāte: Šie siltumsūkņi ir ļoti efektīvi, pateicoties to spējai pārvērst lielu daudzumu āra gaisa siltuma par iekštelpu siltumu ar salīdzinoši zemu enerģijas patēriņu – COP 4,5 un augstāk. Tas var palīdzēt samazināt mājsaimniecības enerģijas rēķinus.
- Dzesēšanas iespējas: Papildus siltuma nodrošināšanai ziemā, gaiss gaiss siltumsūkņi var darboties arī kā kondicionieri karstās vasaras dienās, nodrošinot telpu dzesēšanu. Tas padara tos par universālu risinājumu gada siltajiem un aukstajiem mēnešiem.
- Videi draudzīga apkure: Gaiss gaiss siltumsūkņi izmanto atjaunojamu enerģijas avotu — gaisu. Šāda veida apkure samazina oglekļa dioksīda emisijas, padarot to par videi draudzīgu izvēli.
- Ātra reakcija uz temperatūras maiņām: Gaiss gaiss siltumsūkņi var ātri reaģēt uz mainīgām āra temperatūrām, nodrošinot nepieciešamo siltumu vai dzesēšanu īsā laika posmā.
- Zems trokšņa līmenis: Mūsdienās gaiss gaiss siltumsūkņi ir aprīkoti ar tehnoloģijām, kas samazina to darbības troksni, tādējādi tie ir piemēroti arī birojiem, dzīvokļiem un rindu mājām.
Šīs priekšrocības padara gaiss gaiss siltumsūkņus par pievilcīgu izvēli daudzām mājsaimniecībām, kas meklē efektīvu un multifunkcionālu apkures un dzesēšanas sistēmu.
Trūkumi:
- Atkarība no āra temperatūras: Gaiss gaiss siltumsūkņu efektivitāte var samazināties pie ļoti zemām āra temperatūrām. Tie izmanto āra gaisu, lai uzsūktu siltumu un pārvērstu to siltumenerģijā, ko izmanto mājas apsildei. Ziemā, kad āra temperatūra ir ļoti zema, -15C un zemāk gaisā esošā siltuma daudzums ir ierobežots, līdz ar to siltumsūknis nespēj efektīvi uzsūkt pietiekamu siltumu.
2. Nav siltā ūdens piegādes: Gaiss gaiss siltumsūkņus nevar izmantot karstā ūdens uzsildīšanai un tos nav iespējams savienot ar silto grīdu apkuri. Izņemot ražotāju Haier, kuram ir kasrtā ūdens boilera risnājums arī šīm sistēmām.
3. Dzesēšanas šķidruma efektivitātes samazināšanās: Siltumsūknis darbojas, cirkulējot dzesēšanas šķidrumu (R32 un R410 gāze), kas absorbē āra gaisa siltumu un pārvieto to uz iekšējo vienību, lai sasildītu māju. Zemās temperatūrās šis šķidrums/gāze var nespēt efektīvi absorbēt un pārvadīt siltumu, kas samazina siltumsūkņa kopējo efektivitāti.
4. Ledus veidošanās uz siltummaiņa: Ziemā uz āra bloka var veidoties ledus kārta, kas traucē gaisa cirkulāciju caur siltummaiņa spārniem. Tas ierobežo siltuma apmaiņas procesu, kas nepieciešams, lai efektīvi sildītu gaisu. Lai novērstu ledus veidošanos, siltumsūkņiem ir jāveic bieža atkausēšana, kas patērē papildu enerģiju un samazina sistēmas efektivitāti.
5. Enerģijas patēriņa pieaugums: Lai kompensētu zemās āra temperatūras ietekmi, gaiss gaiss siltumsūkņiem ir jāstrādā ar lielāku jaudu, lai sasniegtu vēlamo telpas temperatūru. Tas nozīmē, ka aukstajos ziemas mēnešos, siltumsūkņa enerģijas patēriņš ievērojami pieaug.
Gaiss ūdens siltumsūkņi
Gaiss ūdens siltumsūknis arī uzsūc āra gaisu, bet siltumu pārvada uz ūdeni, kas tiek izmantots apkures sistēmās vai karstā ūdens sagatavošanai.
Priekšrocības
- Universāls apkures risinājums: Gaiss ūdens siltumsūknis spēj nodrošināt gan telpu apkuri, gan karstā ūdens piegādi, kas padara to par ļoti praktisku izvēli mājām ar centrālapkures sistēmām vai silto grīdu apkuri. Apkure ar ūdens uzsildīšanu ir ļoti efektīva, īpaši, ja tiek izmantotas silto grīdu apkures sistēmas, jo tās ļauj vienmērīgi izplatīt siltumu visā mājoklī. Tas ir arī lielisks risinājums tradicionālajām centrālapkures sistēmām, ļaujot nodrošināt mājā patīkamu temperatūru visa gada garumā.
- Augsta enerģijas efektivitāte: Šiem siltumsūkņiem ir laba enerģijas efektivitāte pat pie zemām temperatūrām. Tie spēj strādāt ar augstu efektivitāti arī aukstā klimatā, kas ir īpaši svarīgi Latvijā. Siltumsūknis spēj sasniegt līdz pat 300% (COP 4 un vairāk) efektivitāti, nodrošinot trīs reizes vairāk siltuma enerģijas, nekā tas patērē elektroenerģijas.
- Videi draudzīgs: Gaiss ūdens siltumsūkņi izmanto atjaunojamo enerģiju no āra gaisa, tādējādi samazinot CO2 emisijas. Tas ir labs risinājums, lai uzlabotu mājas energoefektivitāti un samazinātu tās ietekmi uz apkārtējo vidi.
- Siltuma akumulācija: Gaiss ūdens siltumsūknis darbojas kopā ar ūdens akumulācijas tvertni, kas ļauj uzkrāt siltumu un nodrošināt stabilu apkuri pat pie temperatūras svārstībām. Siltuma uzkrāšana ir īpaši noderīga, lai nodrošinātu, ka apkure tiek veikta efektīvi un ar zemu enerģijas patēriņu.
Trūkumi
- Nedaudz augstākas sākotnējās izmaksas: Sākotnējās ieguldījumu izmaksas ir augstākas nekā gaiss gaiss siltumsūkņiem, jo gaiss ūdens siltumsūknis ir sarežģītāka sistēma, kas nodrošina ne tikai apkuri, bet arī karstā ūdens piegādi.
Zemes siltumsūkņi jeb ģeotermālie siltumsūkņi
Zemes siltumsūknis izmanto zemes vai gruntsūdeņu siltumu, lai nodrošinātu apkuri un karstā ūdens piegādi. Tas nozīmē, ka siltums tiek iegūts no zemes caur pazemē izvietotiem cauruļvadiem.
Priekšrocības
- Augsta efektivitāte: Zemes siltumsūkņi nodrošina ļoti augstu enerģijas efektivitāti, jo zemes temperatūra ir relatīvi konstanta visu gadu. Tas nozīmē, ka šie siltumsūkņi var darboties ar ļoti augstu COP.
- Zemas ekspluatācijas izmaksas: Pateicoties to augstajai efektivitātei un stabilajam darbam, zemes siltumsūkņiem ir zemas ekspluatācijas izmaksas. Tas padara tos par izdevīgu risinājumu ilgtermiņā, īpaši lieliem īpašumiem, kur siltumenerģijas pieprasījums ir liels.
- Ilgs kalpošanas laiks: Zemes siltumsūkņu sistēmas ir ļoti uzticamas un var darboties ilgstoši — līdz pat 25–30 gadiem, ja tas ir pareizi uzstādīts un uzturēts.
- Mazāka atkarība no laika apstākļiem: Tā kā zemes siltuma temperatūra ir relatīvi stabila visu gadu, šie siltumsūkņi nav tik ļoti atkarīgi no ārējās vides temperatūras kā citi siltumsūkņu veidi.
Trūkumi
- Augstas sākotnējās izmaksas: Zemes siltumsūkņu uzstādīšana ir dārga, jo nepieciešami zemes darbi un sarežģīta infrastruktūra. Šīs sistēmas uzstādīšana var prasīt ievērojami lielākus sākotnējos ieguldījumus.
- Atkarība no zemes īpašībām: Zemes siltumsūkņu uzstādīšana ir atkarīga no zemes īpašībām un pieejamās platības. Zemes siltumsūkņu ierīkošanai ir nepieciešama liela brīva zemes platībā – kā muminums trīs reizes lielāka dzīvojamā/apkurināmā platība, kurā ierakt zemes siltumsūkņa cauruļvadus. Piemēram, vertikālo cauruļvadu uzstādīšana var būt sarežģīta, ja zeme ir ļoti cieta vai akmeņaina.
- Ilgāks uzstādīšanas laiks: Šo siltumsūkņu uzstādīšana var aizņemt ilgāku laiku nekā citu veidu siltumsūkņiem, jo nepieciešama rūpīga zemes darbu plānošana un izpilde.
Piemērotība īpašumiem Latvijā
Latvijā, kur klimats ir mainīgs, visi trīs siltumsūkņu veidi var būt efektīvi, atkarībā no īpašuma atrašanās vietas un vajadzībām. Zemes siltumsūkņi ir ideāli piemēroti jaunbūvēm lauku apvidos, kur pieejama plaša zeme un kur vēlams maksimāli samazināt enerģijas izmaksas. Gaiss ūdens siltumsūkņi ir labi piemēroti pilsētas mājokļiem, nodrošinot efektīvu apkuri un karstā ūdens piegādi. Gaiss gaiss siltumsūkņi var kalpot kā ekonomisks risinājums nelielu mājokļu un biroju apkurei un dzesēšanai.
Izvēloties siltumsūkni, ir svarīgi apsvērt ne tikai sākotnējās izmaksas un sistēmas efektivitāti, bet arī īpašuma specifiku un ilgtermiņa enerģijas patēriņa mērķus. Pareizi izvēlēts un uzstādīts siltumsūknis ne tikai uzlabos dzīves un darba vides komfortu, bet arī samazinās enerģijas izmaksas un veicinās videi draudzīgāku dzīvesveidu.
Nosūtiet mums e-pastu, lai saņemtu piedāvājumu
Lai mēs spētu jums sniegt precīzu atbildi ātrāk, lūdzu norādiet, kur vēlaties uzstādīt saules paneļus, saules paneļa uzstādīšanas pozīciju, plānotās vietas izmēru un pašreizējo ikmēneša elektroenerģijas patēriņu. Ja plānojat uzstādīt saules paneļus uz jumta, lūdzu, norādiet jumta veidu un leņķi.
Ventilācijas sistēmas un siltumsūkņa gadījumā, lūdzu norādiet mājas platību, esošo apkures sistēmas, apsildes veidu – radiatori vai siltās grīdas un cilvēku skaitu, kas dzīvo mājā.