Neto uzskaites sistēma beidzās 2023.gada beigās. Ko tas nozīmē?

Neto uzskaites sistēma

Līdz šim, saražojot zaļo enerģiju ar nelielām saules paneļu vai vēja ģeneratoru sistēmām, mājsaimniecības varēja izmantot neto norēķinu sistēmu, lai apgūtu pilnīgi saražoto enerģiju, kuru uzreiz nepatērēja. Ja mājsaimniecība saražoja vairāk elektroenerģijas, nekā tā patērēja, starpību iekļāva nākamajos norēķinos neto sistēmas ietvaros. Šī neto uzskaites sistēma bija pieejama tikai mājsaimniecībām un tika automātiski piemērota pēc mikro ģeneratora pieslēgšanas.

Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumi paplašina neto sistēmas pieejamību un paredz, ka drīzumā elektroenerģijas ražotājiem Latvijā būs pieejamas divas neto sistēmas:

  1. Neto uzskaites sistēma (jau esošā sistēma, kas iepriekš tika saukta par “neto norēķinu sistēmu”).

  2. Neto norēķinu sistēma (jauna sistēma).

Kas ir neto uzskaites sistēma?

Neto uzskaites sistēma nosaka, kā mājsaimniecības uzskaita un uzglabā saražoto, bet neizmantoto elektroenerģiju.


Piemērs, ja klients pa vasaru ir uzkrājis un atdevis tīklā 100 kWh, tad vēlāk tos varu izņemt (kWh pret kWh).

Viena neto uzskaites mēneša piemērs

Neto uzskaites sistēmas piemers

Šī sistēma nosaka, ka starpību starp saražoto enerģiju un tīklam nodoto enerģiju norēķinu periodā ieskaita nākamajā neto gada ietvaros. Šo enerģiju drīkst izmantot tikai tajā pašā īpašumā, kur to saražoja. Neto uzskaites sistēma ir pieejama mājsaimniecībām un tiek automātiski piemērota uzreiz pēc mikro ģeneratora pieslēgšanas.

 

Izmaiņas Elektroenerģijas tirgus likumā nosaka, ka neto uzskaites gada sākums ir 1. martā un beigas ir 28. februārī (iepriekš 1. aprīlī). Uzkrātā elektroenerģija tiek dzēsta katru gadu un katru gadu uzskaite sākās no jauna.

 

Līdz ar jaunajiem grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā ir pieņemts lēmums izbeigt neto uzskaites sistēmu jeb, pareizāk sakot, to nepiedāvāt jauniem klientiem. Neto uzskaites sistēmai var pievienoties līdz 2023. gada 31. Decembrim un turpināt to lietot pēc līdzšinējiem noteikumiem. Visi kas pievienosies elektroenerģijas tīklam ar 2024.gada sākumu, vairs šo sistēmu izmantot nevarēs.

 

Šīs sistēmas lielākā priekšrocība ir stabilitāte un prognozējamība. Klienti var rēķināties, ka saņems atpakaļ to pašu elektroenerģijas daudzumu, ko nodevuši tīklā. Tas samazina klienta patērētās elektrības izmaksu atkarību no elektroenerģijas tirgus cenu svārstībām. Sistēmas dalībniekiem ir arī tiesības atteikties no šī statusa, ja mājsaimniecība to izvēlas.

 

Mēs – Sunergia – aicinām visus, kuri ir domājuši par saules paneļu ierīkošanu, neatlikt to uz nākamo gadu, bet ierīkot saules paneļus šogad un tādējādi paspēt pieslēgties neto uzskaites sistēmai.

 

Izmaiņas Elektroenerģijas tirgus likumā paredz, ka “Sadales tīkls” ir tiesīgs neto uzskaites sistēmas lietotājiem piemērot maksu par neto uzskaites sistēmas administrēšanu, lai kompensētu ar elektroenerģijas neto uzskaites sistēmas darbību saistītās izmaksas un tās attiecinātu tieši uz neto uzskaites sistēmas dalībniekiem nevis visu sabiedrību. Šobrīd “Sadales tīkls”  izstrādā priekšlikumu uzskaites sistēmas administrēšanas maksai, to izskatīs un izvērtēs SPRK.

Kas ir neto norēķinu sistēma?

Neto norēķinu sistēma ir jauna sistēma, kurā tiek noteikta saražotās un patērētās enerģijas vērtība naudas izteiksmē. Ja saražotā enerģija ir dārgāka nekā patērētā enerģija, starpību var izmantot nākamajos norēķinos vai izmaksāt par citiem elektrības patēriņa pieslēgumiem. Šajā sistēmā var piedalīties gan mājsaimniecības, gan uzņēmumi, bet pāreja no neto uzskaites sistēmas uz neto norēķinu sistēmu ir iespējama tikai vienreiz. Būtiskākā atšķirība starp neto uzskaites sistēmu un neto norēķinu sistēmu ir, ka norēķinu sistēmā uzkrājums tiek rēķināts naudas izteiksmē nevis kilovatos.

Piemērs, ja klients pa vasaru ir uzkrājis un atdevis tīklā 100 kWh, tad pēcāk šī elektroenerģija tiek pārvērsta naudas izteiksmē. Pieņemsim, ka 10 centi x 100 kWh = 10 EUR. Tātad klients ir uzkrājis 10 EUR un vēlāk, ņemot elektrību no tīkla, ar šo uzkrājumu apmaksā paņemto enerģiju. Šī summa tiek rēķināta pēc konkrētā brīža biržas cenām, līdz ar to ieguvums ir nestabilāks un grūtāk prognozējams.

 

Neto norēķinu sistēmas priekšrocības ietver iespēju izmantot to gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem, iespēju pārvērst enerģiju naudas izteiksmē un pielāgot to atbilstoši tirgus nosacījumiem, kā arī iespēju kontrolēt izmaksas un enerģijas patēriņu, veidojot uzkrājumus vai mainot enerģijas tirgotājus.

Likums prasa elektroenerģijas tirgotājiem iekļaut elektroenerģijas neto norēķinu sistēmas piedāvājumu savos pakalpojumos. Šobrīd Ministru kabinets izstrādā detalizētus neto norēķinu sistēmas darbības noteikumus un precizē datumu, kad šī sistēma būs pieejama klientiem.

Aicinām vēl šogad paspēt pievienoties neto uzskaites sistēmai

Lietotāji, kuri jau šobrīd izmanto neto uzskaites sistēmu vai tai pievienosies līdz gada beigām, to varēs lietot līdz 2029. gada 28. februārim.

Neto uzskaites sistēma ir stabila un prognozējama, tāpēc aicinām visus, kas domā par saules paneļu uzstādīšanu, paspēt to izdarīt vēl šogad.

Sunergia ar prieku palīdzēs ierīkot Jūsu vēlamo saules paneļu sistēmu vēl līdz šī gada beigām, ja vien pieteiksities līdz 15.oktobrim. 

Nosūtiet mums e-pastu, lai saņemtu piedāvājumu

Lai mēs spētu jums sniegt precīzu atbildi ātrāk, lūdzu norādiet, kur vēlaties uzstādīt saules paneļus, saules paneļa uzstādīšanas pozīciju, plānotās vietas izmēru un pašreizējo ikmēneša elektroenerģijas patēriņu. Ja plānojat uzstādīt saules paneļus uz jumta, lūdzu, norādiet jumta veidu un leņķi.